Hangi Müşteri En İyi Müşteriniz?


Hangi müşterinizin en değerli müşteri olduğunu bilmeniz önemlidir. Böylece doğru kitleye efor harcayabilirsiniz. Geleneksel anlamda şirketler için en iyi müşteri en fazla para harcayan müşteridir ancak bu müşterileri elde tutmak çok pahalı olabilir. Aşağıdaki metrikleri ölçümleyerek müşterilerinizi yakından tanıyabilir ve daha sadık hale getirebilirsiniz.

Ortalama sepet tutarı: Bir müşteriniz normal bir satın almasında ne kadar para harcıyor? Burada sadece ürününüzü değil aynı zamanda o ürünün sunduğu değeri de satın alıyorlar. Dolayısıyla müşterilerinizi yakından tanıyarak, onlara uygun promosyonlar veya ürünler sunarak sepet tutarlarını arttırabilirsiniz.

Müşteri yaşam boyu değeri: Bir müşteri hayatı boyunca size ne kadar para kazandıracak? Çok mu? Az mı? Bu metrik müşteriyle kurulması gereken ilişki hakkında size fikir verecektir.

Müşteri elde etme bedeli: Bir müşteriyi elde etmek için harcana pazarlama ve satış masrafları ne kadar? Eğer çok ise sizden yüksek miktarda satın alması gerekmektedir. Aksi halde müşteri elde etme yollarının tekrar gözden geçirilmesi gerekir.

Müşteri memnuniyeti: Müşterileriniz ürününüzden veya hizmetinizden memnun mu? Mutsuz müşterileriniz neden mutsuz? Onları anlayın ve beklentileri yönünde gerekli düzeltmeleri yaparak memnuniyetlerini arttırın.

Son Paylasımlar
Arsiv
Etiketler
Kategoriler
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

İletişim/ Contact 

Takip edin/

Follow us

Sultanselim Mh. Hümeyra Sk. NEF09 B-Blok D:59 Kağıthane -Istanbul

info@acsight.com

 

+90 212 963 0150

  • White LinkedIn Icon
  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White YouTube Icon

© Copyright 2018 Acsight. All Rights Reserved.